VITARIÁNSKÉ STRÁNKY


Úvod Filozofie Recepty Jak začít? Diskuze Adresář Odkazy Co potřebujeme


Chléb dle Gunthera

takhle ne!

...Chápu, že tuto část webu nebude spousta z vás zajímat - tedy hlavně ty co neuznávají obiloviny a škrob všeobecně, nicméně, alespoň pro někoho z vás to bude možná užitečná informace. Považuji prostě za důležité vysvětlit a zdokumentovat přípravu vita-chleba. Často se to dle vašich občasných e-mailů nedaří nedaří a přitom je to tak jednoduché a relativně snadné.

Nejdříve si připomeňme recept jak ho píše E. Gunther:

Nepečený chléb - 1 kg žitného šrotu, 20 dkg hrozinek, 1 dcl oleje, 2 lžičky soli, trošku kmínu namáčíme ve vodě. Dáme si stranou trošku šrotu pro případ, že těsto bude příliš měkké. Všechno promeleme v mlýnku na maso nebo dobře promísíme. Protože chléb nepečeme, ale jen sušíme, vyválíme 4-5 milimetrů silné placky, které položíme na síto. V létě chléb sušíme 4-5 hodin na slunci. V zimě sušíme na radiátoru. Usušený chléb můžeme uskladnit v ledničce. Místo čistě žitného šrotu můžeme libovolně míchat šrot pšeničný, rýžový, ječmenný a malé množství lněného šrotu. Místo hrozinek a vody přidáme rajská jablíčka, mrkev atd. Proso se na přípravu chleba nehodí, protože rychle hořkne.

Budeme se tohoto vyzkoušeného postupu držet:

mletí1. Nejdříve je potřeba připravit šrot. Budeme k tomu potřebovat šrotovací mlýnek a nějaké to obilí. Informace o mlýncích najdete v rubrice žitoCo potřebujeme a co se týče obilí tak doporučuji žito. Když jsem to fotil, tak jsem koupil toto (viz obr.) Je možné použít i pšenici, či je možno zkombinovat více druhů obilnin, ale žito by dle mého mělo převažovat.

Když už to člověk dělá tak je dobré použít alespoň 1 kg obilí. Což samozřejmě není problém s elektrickým mlýnkem, ale s mlýnkem na ruční provoz si koledujete o pěknou brigádu.. V tom případě záleží na Vás, ale z 1/2 kg uděláte také dost.

2. Samozřejmě budete potřebovat vodu. Na 1 kg žita skoro přesně 1/2 litru. Pokud vám to není proti srsti, vmíchejte do ní předepsané množství soli.

testo3. Dále je třeba udělat těsto. Smíchejte všechny ingredience a zpracujte těsto postupným přiléváním vody. Já to dělám normálně rukou. Mlýnek nepoužívám. Zpracujte těsto co nejpoctivěji a poté ho nechte uležet. Obvykle ho nechávám přes noc. Hmota klidně může být trochu vlhčí - je to tak lepší - do rána se stejně část vody do těsta zapracuje.val4. Fáze: RANNÍ FINIŠ : Proč ráno? 1. Protože v létě svítí slunce pro sušení a za polotovar2. v zimě padají za oknem vločky a můžu se na ně při práci dívat, což bych večer nemohl. :-)) Takže ráno si namelte trochu obilí - to pro případ přílišné lepivosti těsta. Nejdříve ho však znovu zpracujte a to na již konečnou požadovanou vlhkost / vláčnost. V konečné fázi nesmí těsto již lepit. Tedy trochu ano, ale ne moc. Důležité je, aby se Vám potom placky nelepily na vál.

kulicka Předposlední fáze - válení a krájení Tady jsou již mé rady zbytečné, jelikož pokud máte nelepivou hmotu, je krajenipostup jednoduchý a bez problémů. Vždy si udělám malou kuličku, tu rozválím na placku z té pak vyřezávám obdélníky - fantazii se zde meze nekladou :-)) Pokud je těsto vlhčí, či sušší, přidejte do kuličky trochu šrotu, nebo naopak vody.

sušeníPoslední krok - sušení. Můžete sušit na slunci, tak jako na obrázku (mimochodem tolik placek poměrně silných (3-5 mm) je možné udělat z 1 kg žita) a pokud není hezké počasí, nezbývá si na něj počkat a pokud slunce ne a ne vysvitnout - pak je to možné usušit na topení, ale tady pozor - zajistěte co nejmenší teplotu otopné vody.

Placky Vám vydrží poměrně dlouho - záleží jací jste jedlíci - podle mě je to ideální na cesty, kdy se nemusíte o nic starat. Jsou velice výživné a stačí tak 1 - 2 k nasycení. Mě osobně nejvíce chutnají s celerovou, či mrkvovou pomazánkou.

Držím palce při přípravě vita-chleba! Honza


Kontakt : na mě

Úvod Filozofie Recepty Jak začít? Diskuze Adresář Odkazy Co potřebujeme
copyright © 2000 - 2003 klayman